Maailmapank teatab oma raportis, et arengumaad seisavad silmitsi struktuurse majanduslangusega, mis võib kesta aastaid, kirjutab Financial Times.
Maailmapank alandas selle aasta globaalse majanduse prognoosi 2,8%le. Kasvuprognoosi vähendati, kuna odav nafta majanduse edendajana ei oma siiski pikaaegset mõju.
Raportis märgitakse, et seitse aastat pärast finantskriisi on kujunenud olukord, kus kõrge sissetulekuga riigid on taastanud oma positsiooni globaalse majanduskasvu mootorina. Seevastu arengumaade puhul, eranditena tuuakse välja näiteks India, näeb Maailmapank ette aeglast majanduskasvu.
Maailmapank toob välja arengumaade puhul „struktuurse majanduslanguse“, mida võib näha eeskätt Hiina puhul. Struktuurse majanduslanguse põhjuseks on näiteks tooraine langenud hinnad, samuti arengumaade omavaheliste kaubandussuhete vähenemine.
Hoolimata arengumaade aeglustunud majanduskasvust on Maailmapanga raporti põhjal siiski põhiküsimus selles, kas USA Föderaalreserv otsustab sel aastal intressimäärasid tõsta või ei. Kui otsustab, siis oleks tegu esimese intressimäära tõusuga viimase kümnendi jooksul.
Maailmapanga juhtiv makroökonoomia ekspert Ayhan Kose lausus, et võimalus, et Fed tõstab intressimäärasid, on suur risk, ent lisas, et keerulised ajad, millega arengumaad peavad silmitsi seisma seoses tooraine hinna odavnemisega, on veel ees ning ei muutu nii pea.